Smrková hospodářská monokultura nebo přirozený les?

1. května 2015 v 9:48 | Alena Tmejová |  Disturbance
Výhody přirozeného lesa oproti hospodářskému jsou ze všech doložených zdrojů evidentní. Tam kde vládne příroda, je vzhled i funkce lesa ovlivněna podmínkami prostředí, přítomnými organismy a jejich vztahy. Naopak obhospodařované lesy jsou pěstovány především pro vysoké výnosy dřeva. Jsou na první pohled zjednodušeny a změněny - často ve prospěch jediné dřeviny (tzv. monokultura). Toto zjednodušení je na úkor nižšího počtu různých druhů. Dalších hlediskem je také to, že hospodářské lesy jsou na činnosti člověka do jisté míry závislé a jsou náchylnější na napadení lýkožroutem smrkovým. Kindlmann et al. (2013) uvádí, že míra přemnožení závisí především na množství napadnutelných stromů na jednotku plochy. V člověkem uměle vysázených a stejnověkých monokulturách smrku (často navíc nepůvodních v určitém vegetačním stupni), lze proto očekávat větší problémy než v přirozených lesích s pestrou druhovou skladbou a věkově rozrůzněnými jedinci hostitelského stromu. Jak argumentuje Kulakowski a Bebi (2004), je ironií, že pokusy člověka o vytvoření předvídatelnějších a spolehlivějších ekosystémů snižují rozsah přirozené variace, často snižují odolnost ekosystémů a vedou k neočekávaným a obvykle nežádoucím ekologickým překvapením.

Chceme-li chránit přírodu, omezíme své zásahy a budeme pozorně a pokorně sledovat vývoj lesa v měnících se podmínkách prostředí. Předat žezlo přírodě můžeme v podstatě kdekoliv, i tam, kde dříve býval hospodářský les. A zániku lesa se nemusíme obávat (Šantrůčková, Vrba 2010).


Obrázek - Závislost odolnosti porostu proti kůrovci na druhové skladbě a stáří porostu a na vlivu imisí. Každá řádka popisuje vliv jednoho faktoru na počet stromů napadených lýkožroutem smrkovým na jednotku plochu (zvětšuje se z leva do prava). Tento parametr je největší ve smrkových monokulturách (vpravo nahoře), v porostech s množstvím starých stormů (vpravo uprostřed), a tam, kde se nechází mnoho oslabených stromů - především imisemi (vpravo dole). Podle: P.Kidlmann a kol.(2012)

Samovolná obnova lesa ve staré oblasti NP Šumava mezi Lužným a Roklanem

Použitá literatura:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 KIRASoWn KIRASoWn | E-mail | Web | 16. července 2018 v 16:06 | Reagovat

To determine internal swelling is difficult enough, therefore, consequently, they influence the body for a long time, which threatens the normal fetus. Fluids are dangerous because they break blood circulation. Such picture leads to the strengthening of negative tendencies feeding and the breath baby, created hypoxia.
Fighting such a pathology should be done with the help of correction feeding and special exercises so that water does not stay tissues. If expectant mother is resting, then under the feet better put a cushion or pillow to improve the blood circulation of tired legs. Prohibited long time to sit or stand, as this leads to stagnation in the body. It is recommended that the knee-elbow position several times a day in order to increase blood flow.
<a href=http://pregnancyplus.info/what-causes-swollen-feet-after-giving-birth>swollen feet after giving birth</a>

2 MirkaWhof MirkaWhof | E-mail | Web | 23. července 2018 v 1:19 | Reagovat

Peels help to eliminate from the greater part old changes dermatological layer. Procedures effective at any time, recommended for skin of any type. After non-traumatic peeling disappear minor wrinkles, skin area turns out smooth, without wrinkles. Recovery – 3 days. deeper peeling effectively copes wrinkles (expression, old, smoothing small scars, eliminates age spots.
Regeneration – 7 days. Deep peeling performing in the beauty hospitals. This is maximum effective procedure, but requires long period recovery – about thirty days.
<a href=http://chemicalpeel.in/chemical-peel-procedure-what-is-the-right-order>chemical peel procedure</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama