Živa

30. dubna 2015 v 22:20 | Alena Tmejová |  Publikace a časopisy
Nejstarší stále vycházející český přírodovědecký časopis časopis soustřeďující se na popularizaci vědy. Byl založen roku 1853 Janem Evangelistou Purkyněm. V průběhu času několikrát zaniknul a byl zase obnoven. V současné době je vydáván s podporou Akademie věd České republiky nakladatelstvím Academia.

Současná podoba Živy, časopisu pro popularizaci biologie
Po r. 1989 se zvýšil počet stran, stoupl také počet barevných fotografií a obrázků, jednotlivé články doplnily anglické souhrny a časopis se začal tisknout na kvalitní papír. Tyto změny i přes složité období v letech 1993-98 (kdy Živa kvůli nedostatku finančních prostředků málem zanikla) stále pokračují. Přibyla kulérová příloha (dnes černý tisk na ekologickém papíru) obsahující aktuální komentáře, recenze na knihy, výroční články, zprávy, diskuzní příspěvky apod. Plně barevné křídové strany kromě v Živě obvyklých témat zahrnují genetiku, molekulární biologii, virologii, mikrobiologii, parazitologii, imunologii aj. Některé příspěvky se snaží přiblížit čtenářům i nové metodické přístupy používané v biologii. Všechny články procházejí odbornými recenzemi, obvykle dvěma a jazykovou korekturou.
S redakcí časopisu úzce spolupracuje redakční rada tvořená předními odborníky zastupujícími jednotlivé vědní specializace.
Živa se věnuje velkému množství témat např. botanika, fyziologie rostlin, pěstitelství, antropologie, mykologie, paleontologie, národní parky, měkkýši, ptáci, savci, zoo, botanické zahrady a parky, životní prostředí, ekologie a spousta dalších.

Díky archivovaným digitálním verzím jednotlivých ročníků lze dohledat jakýkoliv článek a pracovat s ním v pdf souboru, což je velmi výhodné. Podrobnější informace najdete na oficiálních stránkách: http://ziva.avcr.cz/

Obálka časopisu Živa 2013/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama